Tatranský čaj: Prečo je obľúbený aj vo svete?

Vinotrade Tatransky caj preco je oblubeny aj vo svete

Keď máte návštevu zo zahraničia akým alkoholickým nápojom ich pohostíte? Oroseným? Bošáckou “52kou”? Alebo siahnete po dostupnom luxuse v podobe Tatranského čaju – Tatratea? Vedzte, že čoraz častejšie padá voľba na posledného menovaného. Tatranský čaj v darčekových setoch dokonca zvyknú ponúkať aj firmy svojim zahraničným partnerom a klientom. Úspešne. Prečo je tento nápoj obľúbený aj vo svete?

Zloženie Tatranského čaju ho predurčuje na úspech

Tatratea, čo je obchodný názov Tatranského čaju, vstúpil na trh v roku 2003. Odvtedy si získal renomé nielen pod samotnými Tatrami, ale aj vo svete. Príčinu hľadajme už v ingredienciách.

Sú totiž 3 piliere, na ktorých Tatratea stojí:

  1. Kvalitný čierny čaj z Indie
  2. Lúhované dubové hobliny.
  3. Zmes byliniek – klinček, ľubovník, medovka, mäta a ďalšie.

Jednotlivé druhy Tatranského čaju obsahujú ďalšie prísady, ktoré im dodávajú charakteristickú chuť a vôňu. Poznáte ich všetky? Je ich viac, než dosť:

  • Čierny – 52%, overený základ s chuťovým grom čierneho čaju.
  • Biely – 22%, s exotickými kokosovým nádychom.
  • Zelený – 32%, osviežujúci s prídavkom citrusov.
  • Oranžový – 42%, výrazne broskyňový.
  • Tmavofialový – 62%, silný s mixom lesného ovocia.
  • Strieborný – 72%, najsilnejší Tatranský čaj, len pre odvážnych.

Táto zostava reprezentuje takzvanú prvú sériu Tatranského čaju. Ide o základnú edíciu, ktorá si ihneď získala srdcia degustátorov nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami. 

V rámci druhej série pribudlo ďalších 6 druhov, medzi nimi príchute čaj a mliečny likér 17%, arónia a ríbezľa 27%, ibištek a červený čaj 37%, kvetový likér 47%, šípka a rakytník 57%, a hruškovo-jablková 67%.

Tretia séria predstavila dva druhy Tatranského čaju o sile 30%: horký čajový bitter a čajový digestív na lepšie trávenie.

Nechýba tiež limitovaná edícia Tatranského čaju, v ktorej figuruje premiant z huby čaga a aloe vera s obsahom alkoholu 40%.

Prečo je Tatranský čaj taký populárny?

Ak hovoríme o dôvodoch toho, prečo nám Tatratea tak chutí, môžeme vypichnúť dva primárne. Chuťovo-aromatický a dizajnový.

Začnime druhým menovaným. Tatratea je dostupný v dizajnovo jednoduchých, ale za to elegantných, fľašiach. Vzhľadom pripomínajú termosky, čo je zámerom, nie náhodou. Ich sýta farebnosť a minimalistický dizajn ihneď upútajú váš pohľad a podmania si vás na počkanie.

Navyše, ak sú v regáli vedľa seba rôzne edície, ide o krásnu hru farieb. O to viac, ak sa bavíme o darčekových sadách mini-fľašiek. Nečudo, že sú takým populárnym prezentom.

Prejdime ale k tomu podstatnému, chuti a vôni. Tie skrátka idú ruka v ruke. Iba zopakujeme – všetko to začína už zložením Tatranského čaju. Všetky ingrediencie sú totiž rýdzo prírodné a navyše zmiešané s osviežujúcou vodou z horského prameňa. 

Proces výroby je mimoriadne pedantný, po zbere a čistení základných surovín nasleduje trojitá macerácia, filtrácia, potom zrenie a na záver pridanie špecifických prísad podľa edície. 

Výsledkom je horský likér s nezameniteľnou chuťou. Je jemná, ale má aj dôraz. Jej profil je pestrý, jednotlivé ingrediencie viete rozoznať a na jazyku ostanú ešte nejaký čas po tom, čo vám Tatranský čaj skĺzne dolu hrdlom. Aj to sú dôvody jeho mimoriadnej obľúbenosti.

Či už siahnete po najsilnejšom Tatranskom čaji, alebo po najjemnejšej edícii, chybu neurobíte. Už po prvom dúšku vám bude jasné, že máte dočinenia s kvalitným alkoholom a nie lacným zaháňačom nudy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

VINOTRADE - Borárium & Pálinka Téka Táto webová stránka vyžaduje, aby ste mali minimálne 18. Ak chcete zobraziť obsah, potvrďte, že spĺňate požadovaný vek alebo kliknite na tlačidlo „Ukončiť“ a opustite ho.
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.