4+1 mýty o tequile

Vinotrade 41 mytusov o tequile

Tequila v našich končinách symbolizuje Mexiko, Karibik a slnečné lúče. Soľ, citrón a strieborná tequila, prípadne škorica, pomaranč a zlatá. Aj vy ju pijete takto? Vedeli ste, že v spomínanom Mexiku by na vás pozerali s údivom? O tequile totiž koluje množstvo mýtov a aj to prispieva k tajomnosti tohto alkoholu. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť.

  1. Ako sa pije tequila? So soľou a limetkou/citrónom

Ako sme naznačili už v úvode, pitie “striebornej” tequily spolu so soľou a citrónom či limetkou je mimoriadne populárne. Často dokonca zaznie, že ide o mexickú tradíciu. Pravda je však iná. Táto kombinácia s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z USA. V Mexiku pijú tequilu spravidla čistú a dokonca nie “na ex”, ale v niekoľkých menších dúškoch.

  1. Pravá tequila má vo fľaši červíka 

Ďalšia nepresnosť, ktorá má svoj pôvod zrejme v holywoodskej produkcii. V tequile žiadne červíky nesmú byť. Bodka. Áno, existuje nápoj, do ktorého je pridávaná larva motýľa (nie červ!). Rovnako ide o destilát z agáve, ale nie je to tequila, je to mezcal. Fľaša s plávajúcim červom je možno kvalitným naratívnym motívom, ale s tým, ako sa pije tequila podľa tradície nemá nič.

  1. Tequila je vypálená z kaktusu

Ako sme uviedli pri predošlom mýte, tequila je z agáve. Tento sukulent možno na prvý pohľad pripomína kaktus, ale v žiadnom prípade ním nie je. A už vôbec nejde o halucinogénne plody, čo je ďalšia uletená historka. Modré agáve, z ktorého plodov sa páli tequila, má geneticky bližšie k špargli, než ku kaktusom.

  1. Všetky tequily chutia rovnako

Ak kupujete lacné fľaše od rôznych výrobcov, tak áno, všetky môžu byť na jedno kopyto. V súčasnosti však existuje viac než 2 000 rôznych značiek tequily, čo je zárukou rozmanitosti. Áno, všetky pochádzajú z Mexika. Existujú však tri hlavné druhy tequily – blanco, reposado, añejo. Líšia sa chuťou, ostrosťou, ovocnosťou či korenitosťou. Vyskúšajte prémiové značky a presvedčte sa o rozdieloch sami.

  1. Tequila má odlišné účinky ako iné “tvrdé” alkoholy

O tequile kolujú ďalšie zaujímavosti typu: tequila robí z ľudí divochov, opitosť z nej je iná, nepredvídateľná, má halucinogénne účinky, nespôsobuje opicu, prípadne naopak, úplne vymaže spomienky predošlej noci. Žiaľ, alebo vďakabohu, tequila je svojimi účinkami totožná s inými druhmi alkoholu. Je nevyhnutné piť ju zodpovedne, s mierou, v čo najvyššej kvalite a pokiaľ možno, s partiou dobrých ľudí. Nazdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

VINOTRADE - Borárium & Pálinka Téka Táto webová stránka vyžaduje, aby ste mali minimálne 18. Ak chcete zobraziť obsah, potvrďte, že spĺňate požadovaný vek alebo kliknite na tlačidlo „Ukončiť“ a opustite ho.
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.