Ružový gin alebo pink gin: Prečo je populárny?

Vinotrade Ruzovy gin alebo pink gin

Vďaka svojej chuti a vizuálnej stránke hodnej sociálnych sietí sa ružový gin stal populárnym po celom svete. Slovensko nevynímajúc. Čo však viete o tomto ružovkastom nápoji?

Ružový gin a explózia popularity

Ružový gin je vyrobený presne rovnakým spôsobom ako iné giny, akurát s niekoľkými ďalšími prídavkami. Jeho farba pochádza zo zmesi extraktov, prípadne farbív a sladidiel. Zvyčajne to sú obľúbené ingrediencie ako jahody, maliny, rebarbora, šupky z hrozna, okvetné lístky ruží a červené ríbezle. Tajomstvo farby ružového, alebo napríklad jahodového ginu spravidla nájdete v jeho zložení. 

Len pre zaujímavosť, ktorá však dokazuje jeho popularitu – v roku 2013 bolo na trhu 5 značiek ružových, jahodových, malinových či rosé ginov. V roku 2018 už viac než 150. 

Čím si teda získal srdcia a chuťové poháriky ľudí? Existuje viacero teórií.

Prvou je, že dôvodom našej náklonnosti k ružovému ginu je fascinácia ružovou farbou, tzv. „Millennial Pink“. Tá je mimoriadne fotogenická a dominuje sociálnym sieťam, nielen v oblasti liehovín. Takému jahodovému ginu nemožno uprieť istú estetickú hodnotu, ale je to skutočne hlavný dôvod jeho popularity? Ktovie.

Zástancovia ďalšej strany tvrdia, že nároční degustátori by sa mali zamerať na chuť, nie na farbu. Popularita ružového ginu teda môže pochádzať z jeho sladkosti. Tá je v kontraste ku charakteristicky suchej chuti borievok, avšak perfektne ju dopĺňa. Ide o dedičstvo pridaného ovocia. Jahody, maliny či ríbezle vytvárajú lahodne sladké a svieže chute. 

Nemalou mierou sa na popularite rosé ginu podieľa aj jeho vhodnosť do miešaných nápojov. Existuje kvantum lákavých kombinácií, osviežujúcich aj oku lahodiacich. Ružový gin si rozumie s ovocnými chuťami, ale aj horkosťou či neutrálnymi tónmi niektorých iných alkoholov. Nebojte sa experimentovať. 

Iba pre ženy? Zďaleka nie 

Sladké sa ľahko predáva. Oslovuje širšiu demografickú skupinu ako horkejšie, bylinkové nápoje. Práve vďaka sladšej chuti (a, samozrejme, stereotypnej farbe) si ružový, rosé gin získal povesť dámskeho favorita. Dáta však hovoria, že ani zďaleka nejde o “ženský” alkohol.

Medzi rokmi 2018 a 2019 narástol počet priaznivcov tohto alkoholu v Spojenom kráľovstve, mekke ginu, o 2.3 milióna pravidelných konzumentov. Z toho viac než 60% sa kladne vyjadrilo predovšetkým na adresu ružového ginu. Išlo najmä o ľudí do 35 rokov a pomer pohlaví bol cca. 60:40 v prospech žien.

Nežnejšie pohlavie teda tvorí väčšinu konzumentov, ale páni majú tiež nemalé zastúpenie.

Rosé gin ovládol nielen sociálne siete, ale aj barové pulty a skrinky s alkoholom v domácnostiach. Patríte aj vy medzi jeho priaznivcov? V našej ponuke nájdete iba tie najlepšie ružové giny – Akori, Barrister, Gibson’s a ďalšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

VINOTRADE - Borárium & Pálinka Téka Táto webová stránka vyžaduje, aby ste mali minimálne 18. Ak chcete zobraziť obsah, potvrďte, že spĺňate požadovaný vek alebo kliknite na tlačidlo „Ukončiť“ a opustite ho.
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.